Portfolio

Krysáci 1. série

První série animovaného večerníčku Krysáci vznikala v letech 2007 - 2008. Byl jsem osloven režisérem Cyrilem Podolským, jež mi nabídl pozici výtvarníka na nově vznikajícím seriálu, který po dlouhých letech opět oživil výrobu loutkového filmu na zlínských Ateliérech. Výtvarníkem loutek krysáků byl Noro Držiak, spolutvůrce filmu Alois Nebel. Na výrobě se podíleli i ostřílení bardi českého animovaného filmu: kamereman Zdeněk Krupa, střihač Jiří Krška, výtvarník Petr Janotka.

Krysáky jsem dělal při studiu na univerzitě ve Zlíně. Doplnil jsem si tím i praktické zkušenosti z práce na animovaném seriálu. Navíc jsem denně zažíval neopakovatelnou atmosféru, když jsem procházel a pracoval v místech, kde točil svoje filmy Karel Zeman. Měl jsem tu možnost zažít a dotknout se postupů velkých tvůrců naší historie. Vždy, když jsme si dávali pauzu a štamprlku slivovice po práci, procházel jsem kolem modelu ponorky z filmu "Vynález zkázy". Když jsem se vracel, párkrát jsem měl pocit, že maketa ožila. Možná ateliéry prochází sám duch Karla Zemana. 

Moje práce spočívala v designu kulis jednotlivých scén. A jelikož se seriál odehrává na smetišti nedaleko, mým úkolem bylo navrhovat především odpadky, vysloužilé spotřebiče, bordel a nepotřebné věci. A to by nebylo, aby ve valašské poetice nedaleko Vizovic chyběla i nějaká ta trnečka jakožto odkaz na slivovicový kraj. Například harmonika "Durancia" - což je název odrůdy, ze které je nejlepší slivovice. Na šicím stroji je i nápis "Sliver", atd. Pro pozorné jsou v seriálu i další odkazy na Valašský mok.

Credits

výtvarník loutek: Noro Držiak